| Ja |
|
126 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Nej |
|
148 | |||
| Vet ej |
|
45 |
De två vanligaste argumenten för grotuttag är att det ger ett ekonomiskt tillskott och ökar efterföljande skogsvård. De vanligaste argumenten emot är risken för tillväxtminskning och körskador.
Klas Norin anser att det är viktigt att stärka och underhålla den positiva inställning som finns hos skogsägarna. Det kan göras genom att bli ännu bättre på att kommunicera de positiva effekterna med grottuttag och de risker som finns.
- Enkäten visar att många skogsägare inhämtar kunskap om grot via skogstidningar, så ett tips är att i ännu högre grad använda den kanalen för att öka intresset. Även virkesköpare är viktiga kunskapsskällor, så arbeta också med att stärka deras roll som informationsspridare.
Läs mer i Resultat nr 20, 2009 som finns att beställa på www.skogforsk.se/butiken.
