25 mars 2026
Blekinge Tekniska Högskola

15 miljoner kronor ska stärka svensk flygforskning och innovation

Ett nytt samarbete mellan Blekinge Tekniska Högskola (BTH), Saab och Ericsson Research ska bidra till att utveckla framtidens flygande system. Projektet, som omfattar 15 miljoner kronor och medfinansieras av Vinnova, fokuserar på avancerad kommunikation mellan bemannade och obemannade luftfarkoster.

Att kunna samordna olika typer av flygande plattformar blir allt viktigare – inte minst i uppdrag där drönare spelar en central roll. Inom ramen för projektet ska parterna utveckla och testa riktad kommunikation som gör det möjligt att snabbt och säkert utbyta information, även i komplexa och störningsutsatta miljöer.

Dagens och framtidens flygoperationer ställer höga krav på flexibilitet och tillförlitlighet. I stället för äldre, isolerade system arbetar projektet med moderna, nätverksbaserade lösningar där flera enheter samverkar i realtid. Målet är att i laboratoriemiljö demonstrera en kommunikationslösning som både är robust mot störningar och svår att upptäcka.

Satsningen har även ett tydligt fokus på så kallad dual use – teknik som kan användas både civilt och militärt. Genom att utveckla civil kommunikationsteknik som också kan tillämpas i försvarssammanhang skapas bredare nyttor och större samhällsrelevans.

–Det här viktiga samarbetet mellan Saab, Ericsson Research och BTH kommer att driva utvecklingen av ekosystemet för luftburna plattformar framåt och bana väg för avancerade demonstrationslösningar, säger Hans-Jürgen Zepernick, professor i radiokommunikation vid BTH.

Bakgrunden är ett växande behov av mer effektiva kommunikationssystem. Äldre sändningsteknik räcker inte längre till och riskerar att både överbelasta frekvensutrymmet och vara lätt att avlyssna.

–Projektet ska bidra till att snabbare ta forskningsresultat från akademin till praktisk användning i industrin. Genom samarbetet mellan aktörer som Ericsson, Saab och BTH skapar vi lösningar som kan skalas upp för både civila och militära tillämpningar, säger Alexander Westerhagen, projektledare och Technical Fellow vid Saab.

–Riktad kommunikation, baserad på mycket riktade strålar, är en viktig faktor för att öka systemets bithastighet i avancerade 5G-nät. Genom detta samarbete vill Ericsson Research, Saab och BTH påskynda utvecklingen mot 6G och öppna upp för nya, innovativa användningsområden som bygger på denna nya teknik, säger Joel Schleeh, Senior Research Manager vid Ericsson Research.

För mer information, kontakta professor Hans-Jürgen Zepernick via e-post: hans-jurgen.zepernick@bth.se

Kontaktuppgifter

Maja Elofsson

Tel: 0455-38 52 36

Mobil: 0721-685 649

E-post: maja.elofsson@bth.se

Margareta Ahlström,

Tel: 0455-38 50 91

Mobil: 0709-409 450

E-post: margareta.ahlstrom@bth.se