6 april 2026
Göteborgs universitet

Fler arter hotas när den klimatförändringarna förvärrar skogsbränderna

Skogsbränderna blir fler och härjar i nya delar av världen på grund av den globala uppvärmningen. En studie med forskare från Göteborgs universitet visar att denna förändring ökar sårbarheten för tusentals växter, svampar och djur.

I takt med att de globala temperaturerna stiger ökar förekomsten av skogsbränder i många regioner. Detta i huvudsak på grund av att högre medeltemperaturer och ändrade väderförhållanden torkar ur marker och växtlighet, vilket gör dem mer lättantändliga. Studien i Nature Climate Change visar att skogsbränder kan bryta ut närmare polerna än tidigare. I vissa områden kan brandsäsongerna också fördubblas i längd. Kalkylerna utgår från ett scenario där utsläppen varken ökar eller minskar drastiskt till slutet av det här seklet.

– Vår forskning visar att skogsbränder utgör ett allt större hot mot den biologiska mångfalden. Vi ser att nästan 84 procent av de arter som är sårbara för skogsbränder kommer utsättas för en högre risk i slutet av det här århundrandet, säger Xiaoye Yang, forskare vid Göteborgs universitet och studiens försteförfattare.

Kombinerar 13 klimatmodeller

Tidigare forskning på hur den biologiska mångfalden drabbas av de globala klimatförändringarna har främst inriktats på gradvisa förändringar av livsmiljöerna. Mindre uppmärksamhet har ägnats åt hur klimatdrivna skogsbränder påverkar växter och djurs överlevnad på sikt.  

Forskargruppen, som även inkluderade Chalmers tekniska högskola, kombinerade 13 klimatmodeller med en metod baserad på maskininlärning för att prognostisera förändringar i brända arealer och brandsäsongens längd fram till slutet av detta sekel. Därefter utvärderade de hur dessa förändringar påverkar risken för arter världen över utifrån en röd lista från organisationen IUSN (International Union for Conservation of Nature). Den röda listan omfattar 9 592 arter som är hotade av att skogsbränderna blir vanligare eller mer allvarliga.

– Arter med små utbredningsområden är särskilt utsatta. De mest drabbade arterna är koncentrerade till Sydamerika, Sydasien och Australien, och bland dem finns en stor andel arter som redan är hotade. En ökad förekomst av skogsbränder kan driva vissa av dem närmare utrotning, säger Xiaoye Yang.

Även arter som tidigare varit förskonade från skogsbränder ställs inför ett nytt hot, men det saknas forskning för att kunna bedöma hur allvarligt det hotet är.

Globala mönster av ökande risk

Forskarna beräknade ökningarna av skogsbränder enligt IPCC:s olika scenarion för den globala uppvärmningen. Vid ett måttligt scenario med en uppvärmning på cirka 2,7 grader jämfört med förindustriell tid visar studien att:

  • Den globala arealen som drabbas av bränder kan öka med cirka 9,3 procent
  • Brandsäsongerna kan förlängas med 22,8 procent
  • Nästan 84 procent av de arter som är sårbara vid bränder kommer att utsättas för en ökad risk för skogsbränder

Studien visar på stora regionala skillnader. Medan risken för skogsbränder ökar i många delar av världen kan vissa regioner i Afrika komma att uppleva en minskning av den brända arealen på grund av ett blötare klimat framöver.

Klimatåtgärder kan minska riskerna

Forskarna visar också att åtgärder för att begränsa utsläppen kan minska risken för skogsbränder avsevärt. Jämfört med ett scenario med höga utsläpp skulle en framtid med måttliga utsläpp kunna minska ökningen av arternas utsatthet för skogsbränder med mer än 60 procent. Regioner som Nya Zeeland, Sydamerika och områdena upp mot Arktis skulle gynnas mest av minskade utsläpp.

– Dagens bevarandestrategier för sårbara växter och djur riskerar att underskatta framtida hot om de inte tar hänsyn till störningar som skogsbränder, säger Xiaoye Yang.

Vetenskaplig studie i Nature Climate Change: Wildfire Risk for Species under Climate Change

Kontakt: Xiaoye Yang, forskare i klimatologi på Institutionen för geovetenskap vid Göteborgs universitet. e-post: xiaoye.yang@gu.se

Presskontakt: Telefon 076-618 69 70, e-post: press@science.gu.se