10 november 2025
Högskolan Dalarna

Lärares överväganden om elevers inflytande i klassrummet

Hur kan lärare låta elever vara med och påverka, men ändå hålla ordning och trygghet i klassrummet? I sin avhandling vid Högskolan Dalarna har Anna Henriksson Persson undersökt hur lärare i årskurs 4–6 resonerar om elevers inflytande som en del av skolans demokratiska uppdrag.

– Lärare står ofta inför svåra val. De vill uppmuntra elever att vara delaktiga, men samtidigt skapa trygghet och tydlighet. Det är inte alltid enkelt att hitta balansen mellan att lyssna på eleverna och att se till att undervisningen fungerar för hela gruppen, säger Anna Henriksson Persson, universitetsadjunkt och ny doktor i pedagogiskt arbete vid Högskolan Dalarna.

Balans mellan trygghet och inflytande

I studien berättar lärare att de försöker hitta en balans mellan flera viktiga saker, att undervisningen ska vara tydlig och trygg, att eleverna ska må bra och känna sig delaktiga och att lektionerna ska ha struktur. Ibland krockar de målen. Till exempel när elevers önskemål inte går ihop med vad läraren tycker att klassen behöver.

– Det handlar inte om att ha rätt svar, utan om att använda sitt omdöme. En lärare måste ofta fatta beslut i stunden utifrån flera olika och ibland också motstridiga hänsynstaganden. Det är viktigt att vi förstår hur mycket tankearbete som ligger bakom de beslut som lärare fattar varje dag, säger hon.

Demokrati i vardagen

Avhandlingen visar hur lärare hela tiden behöver fundera över hur mycket och på vilket sätt elever kan och bör erbjudas inflytande i undervisningssammanhang och hur det är en del av skolans demokratiska uppdrag.

– Jag hoppas att min forskning kan inspirera till samtal om hur vi ser på värdet av elevers inflytande i undervisning i ett demokratiperspektiv, säger Anna Henriksson Persson.

Fakta: Avhandlingen i korthet


Avhandlingen:
Skolans demokratiuppdrag i dilemmatiska rum: Lärares didaktiska överväganden om elevers inflytande
Syfte: Syftet är att bidra med kunskap om den komplexitet som ryms inom skolans demokratiuppdrag med fokus på lärares överväganden om elevers inflytande i mellanstadiets SO-undervisning.
Genomförande: Intervjuer med lärare i årskurs 4–6 om hur och när elever kan ges inflytande i SO-undervisningen.
Resultat i korthet: Lärare navigerar mellan trygghet, struktur och att verka för elevers inflytande i sitt dagliga arbete. Det finns inga enkla svar, men en medvetenhet om dessa val och komplexa överväganden kan stärka skolans demokratiska praktik.
Nyttan med forskningen: Ger en fördjupad förståelse av hur lärare balanserar olika värden i undervisningen. Kunskapen kan stödja både lärare, lärarutbildning och beslutsfattare i arbetet med skolans demokratiuppdrag, som ytterst handlar om att lyssna, förstå och låta olika röster komma till tals.

Kontakt

Anna Henriksson Persson, universitetsadjunkt och nybliven doktor i pedagogiskt arbete
E-post: apr@du.se
Telefon/SMS: 023-77 89 71