3 mars 2026
Linnéuniversitetet

Östersjötorsken mår bättre än väntat

En ny studie av torsk i Östersjön hittade inga tecken på tiaminbrist – ett tillstånd som kopplas till ökad dödlighet hos flera marina arter. Resultaten tyder på att torsken inte lider av tiaminbrist i den utsträckning som man tidigare trott, alternativt att nivåerna varierar över tid.

Tiaminbrist är ett känt problem hos flera arter i Östersjön. Det har rapporterats hos lax sedan 1970-talet och orsakar massdödlighet hos unga fiskar. De senaste decennierna har flera andra fisk- och fågelarter i regionen också visat sig lida brist på vitaminet. En studie från 2020 tydde på allvarlig tiaminbrist hos torsk i Östersjön, och att det kan bidra till beståndens minskning i både storlek och antal.

Nu visar en studie från Linnéuniversitetet att Östersjötorsken kanske inte lider av tiaminbrist till den grad som man tidigare trott. Forskarna har analyserat torsk från flera platser i Östersjön, där tiaminbrist tidigare rapporterats, och jämfört dem med torsk i Ålands hav, en av få platser i Östersjön där torsken fortfarande tillväxer bra, samt i Nordsjön, där tiaminbrist inte har rapporterats.

– Vi hittade inga tydliga skillnader i tiaminhalter mellan de undersökta torskbestånden. Dessutom visade inga av de fiskar vi analyserade några tecken på nedsatt ämnesomsättning. Resultaten är glädjande eftersom torsken under lång tid har minskat kraftigt i både antal och storlek i Östersjön. Men vi rekommenderar att man fortsätter följa torskens tiaminstatus då dessa problem i andra arter har visat sig variera kraftigt mellan olika år, säger Marc Hauber, doktorand vid institutionen för biologi och miljö.

Tiaminbrist är bara en av många utmaningar för Östersjötorsken. Den har minskat snabbt i antal, storlek och tillstånd under de senaste 50 åren till följd av överfiske, försämring av födo- och lekplatser samt förändringar i ekosystemet. Trots att strikta regleringar har införts har få förbättringar synts, enligt forskarna.

– Om ytterligare studier bekräftar våra resultat skulle vi kunna stryka tiaminbrist från den långa listan av problem som torsken i Östersjön har, säger Samuel Hylander, docent vid institutionen för biologi och miljö.

 

Mer information

Läs nyheten på Lnu.se: Östersjötorsken mår bättre än väntat

Länk till studien: Hauber, M. M., V. Todisco, O. Nordahl, et al. 2026. “Thiamine Allocation and Deficiency Status Throughout the Life Cycle of Cod.” Ecology and Evolution 16, no. 1: e72828. https://doi.org/10.1002/ece3.72828.

Kontakt
Samuel Hylander, docent, 0480-44 73 15, samuel.hylander@lnu.se
Marc Hauber, doktorand, marc.hauber@lnu.se
Linnéuniversitetets presstjänst, 0470-70 88 77, press@lnu.se