Tjej med brunt hår och blåtonade runda glasögon röker en e-cigarett.
Elektroniska cigaretter, eller vejp, är vanligt bland skolungdomar. Bild: Depositphotos
Artikel från forskning.se

Texten baseras på ett pressmeddelande. Läs mer om vårt innehåll.

Färre ungdomar som går på högstadiet eller i gymnasiet har erfarenhet av narkotika, men användning av tobaks- och nikotinprodukter är desto vanligare. Dessutom fortsätter spel om pengar att öka bland pojkar i nionde klass. Det visar en ny rapport från CAN.

År 2025 hade fem procent av niondeklassarna och tolv procent av gymnasieeleverna provat narkotika någon gång. Det framkommer i en rapport från Centralförbundet för alkohol och narkotikaupplysning, CAN.

För gymnasieelever är det den lägsta nivån sedan förbundets nationella skolundersökningar startade 2004. Bland de som använt narkotika var cannabis det vanligaste preparatet.

− Bland killarna har narkotikaerfarenheten minskat under flera år, men de senaste två åren har det även minskat bland tjejerna, säger Johan Svensson, utredare och forskare på CAN, i ett pressmeddelande.

Tobak och nikotin lockar många

Enligt rapporten är tobaks- och nikotinprodukter desto vanligare. Ungefär var femte niondeklassare och var tredje gymnasieelev har använt sådana produkter, till exempel snus eller vejp, under den senaste månaden. En fjärdedel av niorna började före 14 års ålder.

− Den vanligaste produkten bland de som använt någon tobaks- eller nikotinprodukt innan 14 års ålder var vejps, säger Johan Svensson.

Alkohol på nedgång

Sammantaget visar mätningar att alkoholkonsumtionen bland svenska skolungdomar har minskat under en längre tid. Nedgången har dock planat ut under de senaste tio åren i både årskurs 9 och gymnasiets andra år.

I årets undersökning uppgav 36 procent av niondeklassarna och 67 procent av gymnasieeleverna i år 2 att de druckit alkohol under de senaste 12 månaderna. Årskonsumtionen, mätt i liter ren alkohol (100 %), var 0,9 liter för niondeklassarna och 2,6 liter för ungdomar som går andra året på gymnasiet.

Främst killar spelar om pengar

Rapporten tar också upp spel om pengar, något som ökat under flera år. Bland gymnasiekillar har sådant spelande minskat lite det senaste året, men är fortfarande på en hög nivå. För killar i årskurs 9 fortsätter däremot ökningen.

− Det är 40 procent av killarna på gymnasiet och nästan 30 procent av killarna på högstadiet som har spelat om pengar de senaste tolv månaderna, säger Johan Svensson.

Det som kallas för problematiskt spelande ligger kvar på samma nivåer som tidigare.

− Vad gäller tjejerna ser det helt annorlunda ut. Såväl problematiskt spelande som att överhuvudtaget spela om pengar är mycket mindre vanligt. Bland tjejerna har det inte heller varit den branta kurva uppåt som vi sett bland killarna, säger Johan Svensson.

Rapport:

CAN:s nationella skolundersökning, Centralförbundet för alkohol och narkotikaupplysning

Senaste nytt

Nyhetsbrev med aktuell forskning

Visste du att robotar som ser en i ögonen är lättare att snacka med? Missa ingen ny forskning, prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Jag vill prenumerera