2 juni 2026
Umeå universitet

Geografiämnet nyckel till hållbarhetsförståelse

Geografi i skolan har stor potential att stärka elevers förståelse för hållbar utveckling. Men undervisningen behöver bli mer konkret, annars riskerar kunskapen att förbli ytlig. Det visar Hampus Hallingfors vid Umeå universitet i sin avhandling.

Geografiämnet är väl lämpat för att behandla hållbarhetsfrågor eftersom det fokuserar på relationen mellan människa och miljö. Samtidigt visar studien att undervisningens utformning är avgörande – det räcker inte att lyfta hållbar utveckling som begrepp.

– Geografiämnet har mycket goda förutsättningar att bidra till elevers förståelse av hållbar utveckling, men undervisningen behöver konkretiseras för att inte stanna vid allmänna formuleringar, säger Hampus Hallingfors, doktorand vid Institutionen för geografi.

Ett centralt resultat är att elevernas förståelse fördjupas när globala hållbarhetsfrågor kopplas till deras egen vardag. Genom att utgå från lokala exempel blir innehållet mer begripligt och relevant och öppnar samtidigt för diskussion och kritiskt tänkande.

– När undervisningen tar sin utgångspunkt i platser som eleverna känner till blir det lättare att se sambanden mellan det lokala och det globala, och vad ohållbar utveckling faktiskt innebär i praktiken, säger Hampus.

Studien lyfter också flera utmaningar. Geografiämnets begränsade undervisningstid och relativt låga status i skolan gör att hållbarhetsfrågor inte får tillräckligt utrymme. Lärarna beskriver också att läroplanens formuleringar ibland är otydliga och att undervisningen påverkas av ett samhällsklimat präglat av motstridiga perspektiv.

–Det finns en paradox: hållbar utveckling är en av vår tids mest diskuterade frågor, men geografiämnet – som har särskilt goda möjligheter att belysa den – får ändå begränsat utrymme i skolan, säger Hampus.

Ett viktigt resultat är lärarnas behov av mer ämnesspecifik fortbildning och en närmare koppling mellan skola och universitet.

– Ska undervisningen om hållbar utveckling bli både relevant och fördjupad krävs bättre förutsättningar för lärarna, inte minst i form av fortbildning och tätare samverkan med akademin, säger Hampus Hallingfors.

Fakta om studien:
Avhandlingen bygger på intervjuer med geografilärare i Västerbotten samt analyser av en läroplansdebatt mellan 2004–2006.

Länk till avhandlinghttps://umu.diva-portal.org/smash/record.jsf?pid=diva2%3A2057985&dswid=6121lingen

Om disputationen:
Hampus Hallingfors, Institutionen för geografi försvarar sin avhandling med den svenska titeln: ”Man kan ju bara gå ut i skogen”: Hur geografilärare tolkar och undervisar hållbar utveckling (Engelsk titel: ‘You can just go out into the woods’: How geography teachers interpret and teach sustainable development)

När: Fredag 5 juni, 2026 kl. 10:15 – 12:00
Var: Hörsal UB.A.230 – Lindellhallen 3

Pressbilder

Bildlänk: https://via.tt.se/data/images/public/3237223/4413945/2e7e1eaf-6c2f-4e29-9bea-da64c6f9ad19.jpg

Foto: Privat

Bildtext: Hampus Hallingfors har forskat om geografiämnets koppling till begreppet hållbarhet.

Kontaktuppgifter

Hampus Hallingfors

Tel: 070-5733992

E-post: hampus.hallingfors@umu.se

Eva Stoianov

Kommunikatör

Tel: 090-786 62 28

E-post: eva.stoianov@adm.umu.se