Sånglärka sitterbland växter på marken.
Sånglärka. Bild: Depositphotos
Artikel från Sveriges lantbruksuniversitet, SLU

Texten var först publicerad hos en samarbetspartner till forskning.se. Läs mer om vårt innehåll.

Svenska fåglar som lever i jordbrukslandskap har mätbara halter av bekämpningsmedel i blodet, även i områden där användningen av kemikalier är relativt låg. Det visar en studie från SLU.

I en studie från Sveriges lantbruksuniversitet har forskare utvecklat en metod för att analysera kemikalier i mycket små blodprover. De tog prover från 40 sånglärksungar och fem gulsparvsungar i Kvismaren i Närke, samt från vuxna ortolansparvar på hyggen i Västerbotten.

I proverna undersöktes upp till 104 olika bekämpningsmedel som bland annat används mot svamp, ogräs och insekter.

Bekämpningsmedel hos fågelungar

Hälften av alla ungar av sånglärka och gulsparv hade mätbara halter av minst ett bekämpningsmedel i blodet – och i vissa fall upp till sju olika ämnen samtidigt. Hos vuxna ortolansparvar hittade forskarna spår av insektsmedlet klorpyrifos, som är förbjudet i Sverige och resten av EU.

– Ortolansparven flyttar långt, ända till Sahelområdet i Afrika. Därför är det inte förvånande att de utsätts för ämnen som inte längre används här, säger Sönke Eggers, institutionen för ekologi, vid SLU.

Äter insekter från grödor som besprutats

Halterna är låga, men samtidigt utsätts fåglarna för flera ämnen samtidigt. Det kan öka risken för hälsoeffekter.

– Vi har inte undersökt om fåglarna påverkats av de bekämpningsmedel som påträffades. Men andra studier visar att vissa bekämpningsmedel kan försämra tillväxt, orienteringsförmåga och ungarnas överlevnad, säger Sönke Eggers.

Risken att få i sig bekämpningsmedel ökar när fåglarna äter insekter som levt på behandlade grödor. De kan också utsättas när de rör sig mellan olika fält, när kemikalier sprids med vinden eller på grund av gamla rester i miljön.

Mer kunskap behövs

Även om halterna är låga och underlaget begränsat bidrar studien med viktig information, menar forskarna.

– Studien visar att svenska fåglar exponeras för bekämpningsmedel, men det behövs mer kunskap. Den nya metoden har potential att användas i framtida forskning, riskbedömning och övervakning, säger Sönke Eggers.

Många jordbruksfåglar minskar, inte minst ortolansparven. Forskarna tycker därför att det vore intressant att följa hur de exponeras för bekämpningsmedel över tid.

Vetenskaplig artikel:

Levels of pesticide residues in the blood of ortolan buntings (Emberiza hortulana), skylarks (Alauda arvensis) and yellowhammers (Emberiza citrinella) from Sweden, Ecotoxicology and Environmental Safety.

Nyhetsbrev med aktuell forskning

Visste du att robotar som ser en i ögonen är lättare att snacka med? Missa ingen ny forskning, prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Jag vill prenumerera